Investujte do budoucnosti
Nyní můžete udržitelně investovat do inovativní „Green Tech“ společnosti šetřící životní prostředí způsobem, který přispívá ke zlepšení životního prostředí – a zároveň máte možnost dosáhnout dobrého finančního výnosu*. Nemusíte si vybírat. Změna klimatu vyžaduje, abychom se zaměřili novým směrem. To platí zejména v oblasti výzkumu a vývoje, vývoje procesů a inženýrství pro efektivnější a udržitelnější výrobu obnovitelných produktů a recyklaci. Trh a poptávka stále rostou a podniky mohou této expanze využít.
Společnost SUND působí v jednom z nejzajímavějších průmyslových odvětví, které existuje nyní a bude existovat i v budoucnosti. Trh a poptávka po produktech z obnovitelných zdrojů stále rostou. Investorům nabízíme možnost podílet se na expanzi naší společnosti. „Cesta k ekologii, cesta k bohatství!“
Společnost SUND hodlá stát v čele vývoje obnovitelných produktů z lesa.
Hodláme vést vývoj procesů pro výrobu obnovitelných produktů z lesa. Naším cílem je nahradit fosilní suroviny, což povede k pozitivnímu vlivu na klima a životní prostředí. Dnes se zaměřujeme především na budování značky společnosti v oblasti biorafinérií na bázi siřičitanů a jako nezávislého odborníka v oblasti výzkumu, vývoje, inženýrství a poradenství. Naším krátkodobým cílem je získat podíl na rychle rostoucím trhu výzkumu a vývoje, inženýrských a poradenských služeb v oblasti biorafinérií sloučením našich oddělení do jednoho technického centra. Naším střednědobým cílem je vybudovat vlastní testovací a inovační centrum, kde budeme mít k dispozici různá pilotní zařízení pro pokročilé biorafinační procesy. Naším dlouhodobým cílem je dostat se na trh a licencovat naše vlastní technologie biorafinérie.
Pár slov od naší generální ředitelky!
Podle generální ředitelky společnosti Evy Forsberg může být součástí řešení tohoto přechodu i metoda snižování emisí oxidu uhličitého, kterou skupina SUND používá k přeměně biomasy na obnovitelné produkty nahrazující fosilní zdroje.
Debata o cenách elektřiny a energie v Evropě ukázala, jakým problémům čelíme, když má být celá společnost elektrifikována ve prospěch snížení závislosti na fosilních palivech – a zároveň se neshodneme na tom, jak by měla realizace probíhat.
– Aby bylo možné nahradit fosilní produkty nefosilními produkty z lesa, je zapotřebí mnohem lepších metod, jak tyto zdroje využívat mnohem lépe, než se to děje dnes. V dnešním stavu se více než 60 % lesů spaluje na výrobu elektrické energie a tepla. Necelých 40 % lesů tvoří produkty, jako je dřevo a papír. Méně než 1 % budou tvořit obnovitelné produkty.
Proto je třeba si položit otázku, zda je opravdu správné spálit většinu lesů místo výroby nefosilních produktů, abychom mohli nahradit naši závislost na ropě.
Nejčastěji se v debatách tvrdí, že spalování biomasy je uhlíkově neutrální, což je podle mě špatně. Při spalování vzniká oxid uhličitý (1 kg biomasy = 3,67 kg CO2), který se uvolňuje, i když tuto část pak strom nasává, což je pravda, ale po dlouhou dobu.
Věřím v bezemisní výrobu energie a odvětví dopravy poháněné bezemisními palivy, která nevytvářejí emise oxidu uhličitého, což následně snižuje potřebu fosilních paliv. Zvyšujeme také recyklaci plastů, papíru atd. a zároveň lépe využíváme lesní zdroje, kde můžeme jednak využívat lesy jako jímky uhlíku, jednak můžeme nahradit fosilní zdroje nefosilními produkty, které jsou vyráběny udržitelným způsobem v průmyslových procesech, které nevytvářejí emise, a celou změnu klimatu můžeme do roku 2040 zvládnout naprosto s přehledem.
Můžete investovat do technologie, jako je náš SundFit, což je komerční, udržitelné řešení, které využívá více než 95 % lesa a méně než 5 % jde na energii. Místo toho, abychom oxid uhličitý vypouštěli do země s následky, které nemůžeme předvídat, můžeme místo toho vytvořit úložiště oxidu uhličitého vázáním oxidu uhličitého do produktů, které jsou levnější a předvídatelnější. To znamená, že můžeme snížit množství CO2 o 3,5 kg na každý kilogram lesní suroviny, která není spálena, ale stane se produktem, v němž se oxid uhličitý ukládá.
Mluvíme zde o obrovském množství oxidu uhličitého, které lze snížit a uložit pouhým zastavením spalování a myšlenkou na ukládání oxidu uhličitého do horninového podloží. Místo toho věřím, že bychom měli vyrábět nefosilní produkty, které snižují závislost na ropě a emise oxidu uhličitého, říká Eva Forsberg, generální ředitelka skupiny SUND.
Platforma SundFit umožňuje výrobu zcela bez emisí oxidu uhličitého.
Skupina SUND vyvinula modulární a nákladově efektivní biokombinovanou platformu SundFit, která přeměňuje biomasu na řadu nefosilních produktů s nulovými emisemi oxidu uhličitého – dvakrát účinněji než tradiční metody a navíc s nižšími provozními náklady. Různé plánovatelné technologie na platformě nejsou časově omezeny, aby bylo možné využívat velké množství energie z nesolárních článků a větrných turbín, které jsou citlivé na počasí. Díky tomu můžeme v procesech uchovávat velké množství energie.
Společně s EU a známými evropskými společnostmi provádí SUND studie proveditelnosti a vývojové projekty s cílem zdokonalit technologii a její složky. Společnost plánuje uvést do provozu pilotní ukázkový závod v letech 2024 až 2025. Tyto technologie jsou však již dnes připraveny na komerční rozšíření v Evropě i ve světě.
Cíl: SundFit bude dominantní technologií pro lesnický průmysl.